ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :

سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین

 با رویکرد زمین‌شناسی زمین‌لرزه، زلزله‌شناسی، مهندسی زلزله و زمین ساخت

 28 تا 30 بهمن ماه 1392 تبریز

بیانیه پایانی

 

 • تقریبا تمامی مناطق ایران در معرض خطر زمین‌لرزه قرار دارد. بخش وسیعی از جمعیت ایران به ویژه در شهرهای بزرگ را زمین‌لرزه و سایر خطرهای همراه با آن همچون زمین لغزش تهدید می نماید.


 • زمین‌لرزه‌ها در آینده، همانند گذشته، می توانند موجب خسارات جانی، مالی، تخریب سازه‌ای و اقتصادی و اجتماعی گسترده ای شوند. این خسارات را می توان به مقدار زیادی با تدوین واجرای برنامه های  پیشگیرانه کاهش داد.


 • بر اساس دانش فعلی، زمان رویداد زمین‌لرزه قابل پیش‌بینی نیست اما با انجام پروژه‌های پژوهشی مناسب می‌توان بطور روز افزون و با دقت بیشترمکان، بزرگی و ویژگیهای زمین لرزه و همچنین میزان تقریبی خطر را برآورد نمود. میزان خطرپذیری (ریسک) زمین‌لرزه با آموزش و تمهیدات مهندسی، اجتماعی و سیاست گذاری مناسب قابل کاهش است.


 • تجربه مناطق لرزه خیزی همچون ژاپن، شیلی، کالیفرنیا و نیوزلند نشان می دهد که تمهیدات کاهش خطر پذیری زمین لرزه که در طی چندین دهه اعمال شده است روشی کارآمد در تاب آوری در مقابل زمین لرزه و بویژه کاهش تلفات انسانی است و بدون پیش بینی دقیق زمان زمین لرزه هم می توان به مقدار قابل توجهی اثرات آن را کاهش داد.


 • توسعه تجهیزات اندازه گیری ، پایش و جمع‌آوری داده‌های در ارتباط با زمین‌لرزه می‌تواند به میزان زیادی در شناخت بهتر خطر زمین‌لرزه و برآورد خطرپذیری (ریسک) جامعه کمک نماید.


 • آسیب پذیری ساختمان ها، شریان های حیاتی، ارگان های عمومی و همچنین صنایع و سایر تجهیزات اضطراری را میتوان با طراحی مناسب کاهش داد. عملکرد سریع و درست زیرساخت‌هایی همچون برق، آب، حمل و نقل، تجهیزات امدادرسانی موضوعی حیاتی است و بازگشت سریع آنها به عملکرد می تواند به بازیابی اقتصادی و اجتماعی پس از رویداد زمین‌لرزه کمک شایانی نماید.


 • تجربه کشورهای مختلف نشان می دهد که کاربرد آیین‌نامه‌های ساخت و ساز مناسب می‌تواند خسارات زمین‌لرزه را به میزان زیادی کاهش دهد. اما آموزش دست اندر کاران ساخت و ساز از جمله مسئولین، برای کاربرد درست این استانداردها و آیین‌نامه‌ها ضروری است.


 • کاهش خطرپذیری زمین‌لرزه نیاز به همکاری و مسئولیت پذیری همه افراد جامعه از جمله بخش خصوصی دارد. ظرفیت فعلی انتقال دانش و اطلاعات تخصصی زمین لرزه به عموم مردم  ناکافی است. ساز و کار بهتری برای تبدیل این دانش به معیارها و دستور العمل های کاربردی ضروریست.


 • زمین‌لرزه‌های بزرگ بحرانی در مقیاس جهانی هستند. از آنجائیکه زمین‌لرزه‌های ویرانگر با فاصله زمانی طولانی در یک کشور اتفاق می ‌افتند همکاری بین‌المللی برای درس گرفتن از این رویدادها در سایر نقاط جهان و انتقال تجربیات به داخل کشورضروریست.
   
 • زمین‌لرزه‌ فراتر از مرزهای سیاسی عمل می کند. یک زمین‌لرزه بزرگ می‌تواند تخریب در هر دو سوی مرزها را موجب شود. از این رو همکاری منطقه‌ای و اجرای پروژه‌های مشترک برای درک بهتر آن و کاهش خطر زمین‌لرزه حیاتی است.

 

تاریخ درج : دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
تعداد بازديد از اين صفحه : 1115
آخرين تاريخ بازديد :27 شهريور 1397  4:39
Copyright 2010 GSI Congress
مقالات پذیرفته شده
انتخاب وب سایت مورد نظر :